Warto poczytać

Jak czytelnictwo wpływa na rozwój dzieci?

Codzienne czytanie dziecku stanowi niebywale istotny czynnik wpływający na jego rozwój i jest najlepszą inwestycją na przyszłość. Czas spędzony z książką jest tak bardzo wartościowy, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści, których trudno szukać w trakcie wykonywania z dzieckiem innych aktywności. Okres przedszkolny to wspaniały czas na wspólne czytanie. Przedszkolak coraz bardziej pojmuje otaczający go świat i zaczyna aktywnie wyrażać swoje upodobania. Ponadto zagłębia się w usłyszane opowieści poprzez zadawanie ciekawych pytań, a wybrani bohaterowie coraz częściej „pojawiają się” w wymyślanych przez dziecko zabawach.

W jaki sposób czytelnictwo wpływa na rozwój dziecka?

1. Czytanie rozwija sprawność językową i wzbogaca słownictwo – nauka języka wymaga zaangażowania emocjonalnego i bezpośredniego kontaktu z żywa osobą, dlatego też języka nie należy przyswajać z telewizji czy przy użyciu komputera. Podczas czytania dziecko osłuchuje się z poprawną wymową oraz językiem nie tylko mówionym, ale również pisanym. Ponadto dzieci, którym czyta się od najmłodszych lat, będą w przyszłości posługiwały się bardziej rozbudowanym językiem.

2. Książki poszerzają wiedzę – codzienny czas spędzany z książką poszerza dziecięce horyzonty i pomaga w uzupełnieniu bieżących wiadomości, wzbudza również w dzieciach naturalną ciekawość otaczającego ich świata.

3. Czytanie rozwija myślenie – przeczytane opowieści umożliwiają podjęcie z dzieckiem rozmowy na różnorodne tematy, a dzięki temu najmłodsi odkrywają również realia odległych dla nich rzeczywistości, problemów i kultur.

4. Czas z książką rozwija wyobraźnię – dzięki książce dziecko ma okazję „przenieść się” w świat pełen fantazji, niezwykłych zdarzeń i spotkać wyjątkowych bohaterów. Wszystkie te działania prowadzą do rozwoju kreatywności, która w obecnych czasach jest niezwykle istotna i ceniona.

5. Czytanie wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej – podczas słuchania bajki dziecko niejednokrotnie stara się zrozumieć poczynania wybranych bohaterów oraz towarzyszące im emocje, dzięki czemu rozwija poczucie empatii, zdolność do zachowań prospołecznych oraz gotowość do pomagania innym ludziom.

6. Czas z książką uczy cierpliwości – czytanie wymaga skupienia się, wyciszenia i prowadzi do wyrobienia cierpliwości. Jest przeciwieństwem kontaktu z tabletem czy telewizją, gdzie dziecko doświadcza nadmiaru bodźców i może być w skutek tego nadmiernie pobudzone lub niespokojne.

7. Czytanie buduje więzi – dzieci, którym czyta się codziennie odczuwają, że rodzice mają dla nich czas, czują się ważne i kochane. Wspólne wieczorne czytanie może się stać rytuałem, który stanie się dla dziecka szczególnie ważny, a bliskości z rodzicem będzie wspierać wszechstronny rozwój dziecka.

Czas spędzony na wspólnym czytaniu niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego nie warto z niego rezygnować i jak najczęściej sięgać po książki. Dla rodziców książki mogą stanowić bardzo istotną pomoc w kształtowaniu właściwych postaw u dziecka.

 

Bibliografia:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/o-czytaniu/jak-komu-i-jak-czytac/

https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/o-czytaniu/dlaczego-czytac-dziecku/

https://dziecisawazne.pl/wplyw-dzieci-doroslych-czytanie/

Dane kontaktowe

Miejskie Przedszkole nr 19

w Rudzie Śląskiej

ul. P. Kubiny 15, 41-710 Ruda Śląska

tel. +32 242 04 30

mp19wirek@interia.pl