Adaptacja do przedszkola - porady dla rodziców

Rozpoczęcie edukacji przeszkolnej, to najczęściej bardzo duża zmiana w życiu dziecka jak i jego rodziny. Przystosowanie do nowych warunków wymaga odpowiedniego czasu, a okres adaptacji zależny jest od wielu czynników i okoliczności. Przekroczenie progu przedszkola przez dziecko jest dla rodziców niewątpliwie wielkim przeżyciem i może nieść ze sobą niepewność, frustrację, a także być źródłem stresu. Trudno w zupełności wyciszyć pojawiające się w trakcie adaptacji trudne emocje, ale można skorzystać ze wskazówek, które pozwolą na łagodniejsze przejście tego okresu:

1. Zatroszcz się o emocje dziecka  - Opowiadaj dziecku o przedszkolu w sposób pozytywny, a czas w nim spędzany przedstawiaj jako ciekawą przygodę, która jest dla dzieci przejemna i naturalna. Staraj się opowiadać w sposób jak najbardziej opisowy, co pozwoli maluchowi lepiej zwizualizować sobie rzeczywistość przedszkolną. Pamiętaj jednocześnie, aby nie idealizować przedszkola oraz aby nie straszyć nim dziecka.

2. Zaglądnij do własnych emocji - Staraj się zachować spokój i równowagę. Przed pierwszymi dniami w przedszkolu spróbuj się jak najlepiej przygotować pod kątem organizacyjnym, aby uniknąć niepotrzebnych napięć. Pamiętaj, że personel przedszkola chce dla Twojego dziecka jak najlepiej, a edukacja przedszkolna może mu przynieść wiele korzyści.

3. Zadbaj o odpowiednie pożegnanie - Poranne pożegnanie z dzieckiem powinno odbyć się bez pośpiechu, ale należy również pamiętać o tym, aby go nie przedłużać. W chwili rozstania bądź pogodny, ponieważ niepokój łatwo może udzielić się maluchowi. Jeśli dziecko podczas pożegania zacznie płakać, to pozwól mu na wyrażenie swoich emocji. Miej na uwadze żeby nie wymykać się z przedszkola, kiedy dziecko akurat nie patrzy, bo może ono utracić poczucie bezpieczeństwa.

4. Bądź punktualny - Staraj się przychodzić po dziecko o tej porze o której mu obiecałeś.

5. Postaraj się o odpowiednią frekwencję dziecka w przedszkolu - Systematycznie powtarzana czynność z czasem przekształca się w nawyk. Jeśli chcemy, aby dziecko szybciej "przyzwyczaiło się" do przedszkola powinniśmy regularnie przyprowadzać je do placówki. Dzięki temu powinno sprawniej dostosować się do nowego miejsca, rytmu dnia oraz nawiązać pozytywne relacje z wychowawcą i pozostałymi dziećmi.

6. Zauważaj sukcesy dziecka - Staraj się doceniać nawet najmniejsze osiągnięcia swojego dziecka i pokazuj, że jesteś dumny z tego, jak coraz lepiej radzi sobie ono w przedszkolu.

Źródła:

1. "Nie poszucajcie mnie tutaj!". Adaptacja przedszkolna dziecka" [w:] "Zanim wkroczy specjalista. Jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach". A. Wentrych. Wydawnictwo "Bliżej przedszkola", Kraków 2016.

2. "O adaptacji dziecka do warunków przedszkola" - E. Zielińska