Jak nauczyć dziecko dobrych manier

Każdy rodzic chciałby się pochwalić, jakie to grzeczne i dobrze wychowane jest jego dziecko. Nauka dobrych manier nie powinna jednak ograniczać się do stwierdzenia „bądź grzeczny” na pięć minut przed wyjściem z domu. Nauka dobrych manier to proces długotrwały, który powinien zacząć się od najmłodszych lat. Co zrobić, żeby dziecko zapamiętało lekcję dobrego wychowania? Magiczne słowa - naucz dziecko dobrych manier

Naukę dobrze jest zacząć od samego początku. Ponieważ rodzice są pierwszym wzorem dla dziecka, powinni oni dawać dobry przykład. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi rodzice powinni używać zwrotów grzecznościowych tak do dziecka, jak i do siebie. Dziecko uczy się dźwięków i pewnych zachowań. Dlatego, kiedy zacznie mówić i rozumieć polecenia, łatwiej mu będzie wytłumaczyć konieczność używania magicznych słów.

W tej nauce, jak i we wszystkim w wychowaniu trzeba być konsekwentnym. Im starsze jest dziecko, tym więcej można od niego wymagać. Należy mu wyjaśnić, że czasem trzeba przeprosić. Rodzice muszą nauczyć dziecko, że jeśli czegoś chcemy to o to prosimy i dziękujemy za to. Nie ulegaj histeriom i żądaniom. Dziecko powinno nauczyć się, że żeby coś dostać czy osiągnąć musi być grzeczne i używać magicznych słów.

Nauka dobrych manier to nie tylko używanie magicznych słów, ale także nauka dobrego zachowania w różnych sytuacjach. Często najwięcej problemów sprawia zachowanie przy stole. Dzieci plują jedzeniem, biorą wszystko rączkami i tłuką widelcem o talerz. Tutaj nauka powinna zacząć się w momencie, kiedy dziecko pierwszy raz próbuje samo jeść, samo trzymać sztućce. Na początek zadbaj o bezpieczeństwo tej lekcji.

Nie używaj zwykłych sztućców i naczyń. Żeby dziecko chętniej jadło samo, a później czuło się też dzięki temu ważne kup mu jego własną zastawę. Naczynia dla dzieci nie są bardzo drogie, a taki jeden komplecik wystarczy ci na kilka lat. Niech to będą rzeczy kolorowe, z ulubionym bohaterem i przede wszystkim – plastikowe. Pierwsze lekcje będą w śliniaku i mogą zakończyć się kąpielą i gruntownym sprzątaniem. Jednak z czasem dziecko będzie co raz lepiej posługiwać się widelcem czy łyżką, a potem dołączy do tego nawet nóż.

Aby nauka była skuteczna staraj się, żeby dziecko po prostu jadło razem z wami. Dopóki jest to konieczne niech siedzi w swoim krzesełku. Ale potem niech siedzi z rodziną przy stole.  W razie potrzeby możesz położyć poduszki na krześle. Zwracaj też dziecku uwagę, gdy robi coś źle. Nie krzycz, tylko tłumacz i pomagaj. Nie ze wszystkim dziecko będzie sobie od razu radzić.

Szacunek - naucz dziecko dobrych manier

Nauka dobrych manier nie może obyć się bez nauki szacunku. Dla dziecka będzie to przede wszystkim szacunek do starszych od niego. Jednak ta lekcja daje w rezultacie wiele korzyści, bo dziecko uczy się w ten sposób szacunku do drugiego człowieka. Zwracajmy dziecku uwagę, żeby przepuszczało starszych w drzwiach. Swoim przykładem uczmy dziecko, że sąsiadom mówi się dzień dobry, a do nieznajomych mówi się na pani/pan.

Nauczmy dziecko, że w autobusie czy tramwaju ustępuje się miejsca starszym. Podczas spotkań rodzinnych zwracajmy dziecku uwagę, jeśli krzykiem przerywa rozmowy dorosłym. Nie wolno jednak ignorować dziecka. Jeśli zwraca na siebie naszą uwagę, nie dzieje się to bez powodu. Dziecko może się nudzić lub źle czuć. Dlatego należy dać dziecku szansę na wytłumaczenie się z jego zachowania, ale jednocześnie trzeba mu wytłumaczyć, że to niegrzecznie przeszkadzać innym.

Nauka dobrych manier jest ważnym elementem wychowania. Bez tej lekcji wyjścia do znajomych czy rodziny mogą być męczącym przeżyciem dla wszystkich. Na każdą sytuację rodzice powinni znaleźć swój własny sposób, jak radzić sobie z maluchem.

Pamiętajmy jednak, że:

• nauka musi się zacząć jak najwcześniej, żeby pozytywne nawyki stały się odruchem
  • najlepszym sposobem na naukę jest dawanie przykładu sobą – rodzice są dla dziecka wzorem
  • nauka będzie skuteczna, jeśli rodzice będą konsekwentni