Warto poczytać

Warzywa na wiosnę

Na osłabienie wiosenne – 5 porcji warzyw, owoców lub soku

Na wiosnę często czujemy się osłabieni. Jest to wynikiem braku ruchu i niedoboru witamin w zimowych posiłkach. Warto pamiętać, że właśnie teraz zdrowa dieta doda nam siły i poprawi nastrój po zimowym osłabieniu. Dlatego powinna składać się z owoców, warzyw i soków. Pomoże nam dostarczyć witamin i minerałów niezbędnych do tego, by uwolnić się od zimowej senności, osłabienia oraz zmęczenia.

Cieszymy się z nadchodzącej wiosny. Niestety często nadchodzi z nią też osłabienie organizmu. Szukajmy więc energii ukrytej w wiosennych warzywach i owocach oraz sokach. Właśnie teraz możemy w pełni korzystać z naturalnych witamin. Nadszedł idealny czas na zmianę nawyków żywieniowych dla całej rodziny. Zaszczepmy w niej zamiłowanie do regularnego spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku w ciągu dnia. Dostarczmy domownikom niezbędnych wartości odżywczych i witamin, aby zachowali naturalną odporność organizmu i zdrowo znieśli wiosenne przesilenie.

Pierwsze wiosenne warzywa kuszą kolorami i zapachami. Mimo że ogórki, pomidory, rzodkiewkę czy sałatę mamy przez cały rok, jednak na wiosnę smakują one lepiej. Bez wątpienia wiosenne warzywa to estetyczne i pyszne urozmaicenie naszego jadłospisu. Dostarczą organizmowi w naturalny sposób wszystkich witamin i mikroelementów brakujących nam po ciężkiej zimowej diecie.

Domowy parapet lub balkon możemy zamienić w wiosenny ogródek, w małych doniczkach siejąc rzeżuchę, szczypiorek i natkę pietruszki. Dodawane codziennie do zup, sałatek, kanapek i innych posiłków dla całej rodziny będą rewelacyjnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.
Wiosną pomyślmy o dobrze dobranej diecie dla swoich dzieci, aby miały energię do nauki i zabawy. Zatroszczmy się o to, aby posiłki dla naszej pociechy były pełnowartościowe i smaczne. Wykształćmy w dzieciach zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe od najmłodszych lat. Miejmy pewność, że w przyszłości sięgną po warzywa, owoce i soki i że będzie to dla nich naturalny odruch.

Właściwie zbilansowany jadłospis naszych dzieci wymaga odpowiedniego zrozumienia pojęcia „porcja”. Są to dla przykładu banan, miseczka pokrojonych pomidorów z dodatkiem oliwy z oliwek czy też szklanka soku. Wyniki badań prowadzonych przez lekarzy oraz ekspertów żywieniowych na całym świecie pokazują, że aby zapewnić sobie zdrowie, trzeba zjadać codziennie minimum 500 g owoców i warzyw rozdzielonych na co najmniej 5 porcji. Jedna porcja to jeden średniej wielkości owoc lub warzywo (bądź kilka mniejszych), lub 200 ml soku (np. mały kartonik). Sok jest dobrą formą porcji, wygodną do spożycia.
Jedzenie posiłków przygotowanych na bazie warzyw i owoców powinno stać się przyjemnością dla naszych dzieci. Pamiętajmy o sokach, które świetnie gaszą pragnienie, a poza tym uzupełniają dietę w niezbędne witaminy i minerały.

 

Dane kontaktowe

Miejskie Przedszkole nr 19

w Rudzie Śląskiej

ul. P. Kubiny 15, 41-710 Ruda Śląska

tel. +32 242 04 30

mp19wirek@interia.pl