Warto poczytać

Jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa?

Epidemia koronawirusa wzbudza w nas wiele strachu, lęku oraz niepewności. Z dnia na dzień, musieliśmy zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia i wdrożyć w swoją codzienność działania, mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa. Zaistniała sytuacja nie jest łatwa szczególnie dla dzieci. Trudno im zrozumieć, że nie mogą pójść do przedszkola, spotkać się koleżankami i kolegami czy wyjść na plac zabaw. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebują one wsparcia swoich najbliższych.

UNICEF w konsultacji z psycholog dr Lisą Damour przedstawia następujące sposoby wspierania dzieci i młodzieży podczas epidemii:

 

1. Bądź spokojny

Spokojnie porozmawiaj z dzieckiem na temat obecnej sytuacji. Odpowiedz na wszystkie nurtujące pytania i podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku dziecka. Wyjaśnij czym jest koronawirus, jak można się nim zarazić oraz w jaki sposób można się przed nim uchronić. Zapewnij dziecko, że sytuacja jest przejściowa i poradzimy sobie z nią jeśli będziemy przestrzegać zasad higieny i ograniczać kontakty z innymi osobami. Możesz również zaznaczyć, że u dzieci i osób młodych, choroba zazwyczaj przebiega łagodnie. Jednocześnie zachęć dziecko do tego, aby poinformowało w przypadku gdy czuje się źle lub gdy odczuwa lęk przed wirusem. Najważniejsze, aby dziecko wiedziało, że w tej trudnej sytuacji może liczyć na wsparcie najbliższych mu osób.

 

2. Trzymaj się rutyny

Opracowanie harmonogramu dnia i jego egzekwowanie pozwala na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. W miarę swoich możliwości staraj się stworzyć i wypracować odpowiedni rytm. Zaplanuj dzień, czas na naukę, zabawę oraz posiłki. W przypadku dzieci przedszkolnych najlepiej zacząć od obowiązków, a później przeznaczyć czas na zabawę. Wdrożenie stałego rytmu ułatwi dziecku funkcjonowanie w chwili obecnej, a także gdy wróci ono już do przedszkola.

 

3. Pozwól dziecku odczuwać emocje

W związku z zaistniałą sytuacją dziecko ma prawo odczuwać wiele różnorodnych emocji. Może się czuć zdenerwowane, smutne czy odczuwać lęk. Pozwól dziecku na doświadczanie własnych emocji, a jednocześnie zapewniaj, że jest ono bezpieczne. Staraj się zniwelować u dziecka odczuwanie negatywnych emocji poprzez częste rozmowy, słuchanie wyciszającej muzyki czy wspólnie spędzany czas.

 

4. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci

Chociaż dzieci w wieku przedszkolnym mają ograniczony dostęp do mediów, to mogą informacje o koronawirusie wychwycić z rozmów osób dorosłych, oglądania przez nich telewizji czy słuchania radia. Warto weryfikować jakie informacje docierają do dziecka i rozmawiać z nim na ten temat. Dziecko może źle zinterpretować to co usłyszy i bać się tego, czego nie rozumie.

 

5. Stwórz okazje do spędzania wspólnego czasu

W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest rozmowa, a jednocześnie znajdowanie rozrywki, która będzie stanowić odskocznię od trudnych tematów i zapewni poczucie równowagi. Spędzaj z dzieckiem czas na zabawie, a także staraj się zorganizować jak najwięcej wspólnych aktywności takich jak np. gotowanie posiłków, czytanie czy granie w gry planszowe.

 

6. Kontroluj swoje zachowanie

To oczywiste, że jako dorośli odczuwamy wiele lęku i niepokoju w związku z epidemią koronawirusa. Ważne jest jednak, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi obawami. Dziecko bardzo często wyczuwa lęk u swoich najbliższych i negatywne emocje udzielają się także jemu. W tym trudnym czasie staraj się zachować spokój. Ważne jest również, aby dorośli swoim przykładem pokazywali najmłodszych, że sami przestrzegają wszelkich niezbędnych zasad higieny.

 

Źródła:

1. https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/6-sposobow-dla-rodzicow-jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa

2. https://pacjent.gov.pl/dziecko-i-koronawirus

Dane kontaktowe

Miejskie Przedszkole nr 19

w Rudzie Śląskiej

ul. P. Kubiny 15, 41-710 Ruda Śląska

tel. +32 242 04 30

mp19wirek@interia.pl