Działania logopedyczne

Propozycje ćwiczeń logopedycznych

Grupy 6 latków
Dziś proponuję ćwiczenia słuchowe, analizę sylabową i wysłuchiwanie głosek szumiących.Można zaproponować dziecku, aby samodzielnie rysowało sylabowy model graficzny wyrazu i zaznaczało ćwiczoną głoskę np.
Opiekun wypowiada wyraz szafa dziecko dzieli go na sylaby, rysuje tyle kółek ile sylab i zakolorowuje kółko- oznaczające sylabę- w której słyszy daną głoskę tu " sz". Proponuję początkowo ćwiczyć wyrazy dwu,trzy sylabowe potem ilość sylab zwiększyć. Do ćwiczeń wystarczy kartka i kredki. Można zabawę zmodyfikować,wyrazy wypowiada  dziecko, a model rysuje opiekun.
Można również skorzystać i pobrać bezpłatnie zabawę "Morskie zabawy logopedyczne " https://www.logopestka.pl/morskie-zabawy-logopedyczne-cwiczenia-sluchu-fonemowego/

Dla dzieci młodszych 4-5 letnich proponuję wykonanie samodzielnego rysunku dot.wiosny, okresu Świąt i rozmowę o wykonanej pracy,(dobór kolorów,co dziecko lubi,jakie ma marzenia,co myśli itp.) Oczywiście prace dziecka chwalimy, wzmacniając jego poczucie wartości doceniamy wkład pracy, pomysłowość, dokładność.
Mam nadzieję,że znajdziecie Państwo czas na bycie z dziećmi. Zdrowych, radosnych Świąt pełnych Nadziei.

Logopeda przedszkolny