Działania logopedyczne

Pomysły na zabawy logopedyczne w domu

Przedstawiam propozycje zabaw logopedycznych:

Zabawa: Meblujemy mieszkanie
Proponuję, aby dziecko narysowało albo powycinało obrazki mebli i innych rzeczy potrzebnych do wyposażenia mieszkania z dostępnych materiałów (reklamy, czasopisma) szafa, telewizor, kanapa, fotel, lustro, łóżko, biurko, krzesło, dywan, stolik, lodówka itp. a potem wspólnie z Rodzicem albo starszym rodzeństwem meblowało mieszkanie.
Prowadzący mówi: Meblujemy mieszkanie, poproszę przedmiot, którego nazwa kończy się głoską n. Dziecko, podaje swój wyraz (tapczan), wspólnie decydujecie, gdzie można postawić mebel.

Segregowanie obrazków (przedmiotów) na grupy:
Znowu propozycja dla dzieci żeby narysować albo powycinać różne obrazki, które będą wykorzystane w zabawie, albo też przygotować przedmioty;
obrazki (przedmioty), których nazwa kończy się głoską a, np. gumka, kredka, temperówka
obrazki (przedmioty), których nazwa kończy się głoską i, np. nożyczki, kartki
obrazki (przedmioty), których nazwa kończy się głoską e, np. wiśnie, morele, brzoskwinie
obrazki (przedmioty), których nazwa kończy się głoską o, np. jabłko, dziecko, jezioro
obrazki (przedmioty), których nazwa kończy się głoską y, np. koty, psy

Proponuję na początek, aby nazwy przedmiotów,obrazków kończyły się samogłoskami, później można oczywiście podnosić stopień trudności.

Logopedyczna gra planszowa - różnicowanie trzech szeregów:

Dla dzieci, które rozpoznają litery proponuję zabawę poszerzającą słownictwo, ćwiczy słuch fonematyczny: klik

Planszówka układana z kart - karty funkcyjne (propozycja dla grupy Biedronek i Krasnoludków):

Proponuję wykonanie gry planszowej i wspólną zabawę. Dobór ćwiczeń dowolny, ważna kreatywność, pomysłowość i dobra zabawa: klik

Pozdrawiam, pani Basia.

Miejskie Przedszkole nr 19